Ubezpieczenia AC OC komunikacyjne samochodów – będzie coraz drożej

W ostatnich latach mogliśmy zaobserwować znaczny wzrost cen ubezpieczeń komunikacyjnych. Przedstawiciele towarzystw ubezpieczeniowych tłumaczą owe podwyżki wzrostem kosztów w postaci ilości wypłacanych odszkodowań, szczególnie w przypadku systematycznych rent dla poszkodowanych w wypadkach samochodowych.

Prawda jak zwykle leży gdzieś po środku. Owszem koszty odszkodowań są może coraz większe, ale w interesie firm ubezpieczeniowych leży również systematyczne wzrost cen ubezpieczeń. To przecież korporacje, które muszą zarabiać coraz więcej i więcej.

Zapewne każdy zauważył, że co roku ofertę przedłużenia ubezpieczenia na samochód dostaje droższą niż w roku poprzednim. Oczywiście trzeba też wkalkulować inflację, która obniża wartość pieniądza. Ale podwyżki cen ubezpieczeń komunikacyjnych znacznie ja przewyższają. Poza tym co roku wartość samochodu maleje, a zatem i wysokość potencjalnego odszkodowania. Tym samy ubezpieczenie samochodu powinno tanieć co roku, a nie drożeć. Tak jednak nigdy się nie stanie. Jest to bowiem strategia cenowa firm ubezpieczeniowych.

kalkulator

Oczywiście możemy zmienić ubezpieczyciela na tańszego. Wystarczy na 1 dzień przed wygaśnięciem polisy wypowiedzieć umowę i przejść do innego ubezpieczyciela z niższą stawką. Lepiej to oczywiście zrobić wcześniej, ponieważ jeżeli ni dostarczymy wypowiedzenia najpóźniej na jedne dzień przed wygaśnięciem obecnej polisy, a w tym samym czasie kupimy nowe ubezpieczenie, to będziemy musieli zapłacić za oba.

Warto to co jakiś czas zrobić. Nowy ubezpieczyciel oczywiście również co roku będzie nam podnosił kwotę do zapłaty, ale zacznie od niższej ceny. Ostatni jednak firmy ubezpieczeniowe stosują strategię utrzymywania cen na podobnym poziomie, co utrudnia znalezienie tańszego ubezpieczenia, ale są tańsze i droższe firmy. Jest też wiele promocji dla nowych klientów, dzięki czemu zmieniając ubezpieczyciela możemy nadal liczyć na tańsze ubezpieczenie.

Można też przedzwonić do aktualnego ubezpieczyciela i poprosić o dokonanie nowej kalkulacji oraz sprawdzenie czy wszystkie dane są uzupełnione. Czasem zdarza się, że jakichś danych brakuje co automatycznie podnosi wysokość składki na polisę ubezpieczeniową.

Większy problem mają posiadacze samochodów w leasingu, bo tu często składka rośnie dość drastycznie, a za zmianę ubezpieczyciela leasing liczy sobie sporą opłatę. Przy drogich samochodach z wysokim ubezpieczeniem i tak często się opłaca zmienić na tańszą firmę i ponieść koszt tej opłaty. Można też postraszyć rezygnacją z aktualnego towarzystwa ubezpieczeniowego, przedstawić tańszą ofertę i wtedy zwykle możemy liczyć na to, że aktualny ubezpieczyciel obniży cenę swojej oferty odnowienia ubezpieczenia na kolejny rok.

Posiadając samochód w leasing musimy się liczyć z tym, że w 2 lub 3 roku dostaniemy bardzo drogą ofertę odnowienia ubezpieczenia – taka jest strategia wszystkich ubezpieczycieli współpracujących z firmami leasingowymi.

Drożejące ubezpieczenia w połączeniu z rosnącymi cenami paliw w kolejnych latach na pewno będą powodowały wzrost kosztów eksploatacji samochodu. Dodatkowo rząd planuje wprowadzić kolejny podatek do paliw. Tym samy kierowcy muszą się liczyć z coraz większymi wydatkami na swoje samochodu.

Artykuł opracowany przy konsultacji z agencją ubezpieczeniową: TCU Ubezpieczenia https://tcubezpieczenia.pl
Tarnowskie Góry, 31 maja 2018

wypadek samochodowy

Zapraszamy do dyskusji w komentarzach i zadawania pytań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*