Tani leasing. Najlepszy na samochód? Popularność tej formy finansowania

Według licznych raportów, leasing stał się w ostatnich latach jedną z najpopularniejszych form finansowania zakupu samochodu dla firm i nie tylko. Pojawiła się również nowa forma tak zwany leasing konsumencki. Jednak zasadność leasingu jako najlepszej formy finansowania samochodu ma oczywiście podstawy w rozliczeniu kosztów i podatków firmie.

Czynsz leasingowy stanowi systematyczny koszt rozłożony na miesiące, co niesie za sobą oczywiste korzyści w postaci mniejszego podatku. Oczywiście pod warunkiem, że firma jest normalnie funkcjonującym przedsiębiorstwem, czyli przychody przewyższają koszty i płaci podatek dochodowy. Leasing jest najlepszy dla firm będących płatnikiem Vat, ponieważ najwięcej mogą odliczyć (Vat + dochodowy). W przypadku przedsiębiorstw nie będących płatnikiem vat, odliczamy tylko z dochodowego, a z kolei ryczałtowcy nic nie odliczą, a zatem dla firm stosujących tę metodę rozliczeń z fiskusem, leasing nie jest specjalnie opłacalny.

Wybór oferty

wnętrze samochodu

Oczywiście kluczowe są także warunki leasingu. Nie zawsze najtańszy leasing jest najlepszy. Wprawdzie wysokość miesięcznej raty to podstawowy element jaki trzeba wziąć pod uwagę, ale istotne są także opłaty – których w zależności od firmy może być całkiem sporo.

Kolejnym aspektem są:

  • wysokość wkładu własnego,
  • koszt wykupu
  • oraz ubezpieczenie, które może w kolejnych latach znanie podrożeć. Wprawdzie możemy je zmienić, ale leasing policzy nam za to wysoką opłatę za zamianę ubezpieczyciela.

W sieci jest dużo publikacji opisujących temat wyboru leasingu:
Jak wybrać najlepszy leasing: https://antyranking.blogspot.com/2017/02/najlepszy-leasing-najtanszy-gdzie.html
Tani leasing na samochód: https://www.eit-centrum.waw.pl/najtanszy-leasing-gdzie/

Leasing samochodu może być naprawdę tani w ujęciu całościowym, jednak trzeba zwrócić uwagę na fakt, że ogólnie większość opłat jest dość wysoka i są bardzo różne począwszy od opłat za zdjęcia z fotoradaru, po różne ukryte koszty. Dlatego przed podjęciem decyzji gdzie weźmiemy leasing, warto dokładnie przestudiować umowę, tabelę opłat i prowizji oraz opinie o danej firmie w internecie. Chociaż te bywają bardzo złe, a dobrych ludzi raczej mało piszą. Poza tym pozytywne z kolei piszą również marketingowcy pracujący dla firm leasingowych. Także na opinie również trzeba wziąć nawias.

samochód jadący po drodze

Mimo wszelkich wad leasing będzie najlepszą i najtańszą formą finansowania samochodu. Przy odpowiednich warunkach uwzględniając korzyści podatkowe, opłaty i odsetki w ogólnym rozrachunku leasing i tak będzie korzystny. Może być czasem nawet bardziej opłacalny niż zakup samochodu w całości ze środków firmy. Przy czym oczywiście nie zawsze.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*