Rapidshare ,a prawo w Unii Europejskiej

Coraz więcej mówi się o legalności zasobów internetowych, a w szczególności wszystkiego tego co znajduje się na serwerach typu rapidshare. Prawo Unii Europejskiej jest co prawda bardzo restrykcyjne i zabezpiecza twórców oraz producentów multimediów jednak popularność serwisu rapidshare świadczy o tym, że są pewne luki, które z pełną świadomością wykorzystują użytkownicy internetu.

Wszystko zaczęło się od tego, że twórcy portalu rapidshare wymyślili sposób na udostępnianie innym własnych zasobów i plików oraz na archiwizowanie danych cyfrowych. Jednak bardzo szybko okazało się, że stało się to jednym wielkim składowiskiem plików muzycznych, filmowych oraz gier i programów. Proceder ten kwitnie od wielu lat i ma się świetnie pomimo tego, że można na bieżąco zgłaszać pliki do usunięcia. Co z tego, że firmy fonograficzne oraz wytwórnie filmowe cały czas śledzą zawartość serwerów rapidshare i każą usuwać swoje pliki, skoro internauci cały czas na miejsce jednego skasowanego nielegalnego pliku wrzucają setki albo i tysiące następnych o takiej samej zawartości. Trudno w tej chwili nawet ocenić ile procent zawartości serwerów rapidshare to treść łamiąca prawa autorskie, ale można szacować, żę jest to zdecydowana większość i liczba ta stale rośnie. Mało tego, od jakiegoś czasu można zauważyć rosnąca popularność innych serwisów działających na podobnej zasadzie co rapidshare.

Co prawda nie generują tak potężnego ruchu jednak zaczynają odgrywać coraz bardziej istotną rolę i stopniowo zdobywać nowy rynek lub przejmować ten, który do tej pory należał właśnie do rapidshare. Coraz bardziej popularne są także fora internetowe, które oferują najbardziej interesujące i świeże linki do serwerów oferujących hosting plików bez względu na ich zawartość, treść oraz co najważniejsze legalność. Niejedno ciekawe forum zawierające recenzje filmów (Wrzucanie.pl) zamieniło się w składowisko linków do tego serwera. Fora takie też są raz na jakiś czas zamykane jednak powstają kolejne i cały czas oferują najnowsze filmy, muzykę oraz gry i programy komputerowe.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*