Lendon – kolejna wschodnioeuropejska firma oferująca pożyczki przez Internet konkuruje z zachodnimi gigantami.

Jeśli chodzi o polski rynek szybkich pożyczek internetowych, to w ślad za europejskimi gigantami typu Wonga, Vivus, czy chociażby zarejestrowany na Malcie Ferratum Bank, który działa w całej Europie pod wieloma różnymi markami, pojawia się coraz więcej mniejszych firm skoncentrowanych na działalności w Europie Środkowej i Wschodniej, które może nie są w stanie zdeklasować tych wielkich firm, ale zdecydowanie są w stanie konkurować w kwestiach oferty.

Przykładem może być tu firma Lendon. Jest to właściwie nazwa handlowa należąca do spółki Creamfinance Polska. Grupa Creamfinance działa w 7 krajach, a jej główne rynki to: Polska, Czechy, Łotwa, Gruzja. Do spółki tej należy również inna podobna do Lendon, nieco młodsza marka Extraportfel.

Firma niedawno na obu platformach zaoferowała promocyjną pierwszą darmową pożyczkę na kwotę do 2000 i okres do 30 dni w przypadku Lendon i 45 dni w przypadku Extraportfel. Oferta tego ostatniego jest nieco lepsza prawdopodobnie ze względu na fakt, że jest to młodsza marka i mniej rozpoznawalna. Dlatego prawdopodobnie spółka próbuję w ten sposób bardziej przyciągnąć uwagę ciekawą ofertą darmowej pożyczki. Może wydawać się znikoma kwota, ale przez moment była to najwyższa dostępna na rynku kwota pierwszej pożyczki udzielanej za darmo (obok NetCredit, gdzie uzyskanie pożyczki na maksymalną kwotę w praktyce jest chyba nierealne, bowiem po wypełnieniu formularza wyskakuje informacja, że pożyczka zostanie nam przyznana, ale na mniejszą kwotę). Odpowiedź Vivusa była natychmiastowa – kwota darmowej pożyczki w Vivus została podniesiona z 1600 zł do aż 2500 zł. Pragnę przypomnieć, że są to pożyczki udzielane za darmo i bez zaświadczeń o dochodach, więc obarczone sporym ryzykiem i nie generujące zysku o ile klient spłaci ją w terminie.

Jak widać konkurencyjna walka odbywa się głównie na polu rywalizacji w pozyskaniu nowego klienta oferując coraz to atrakcyjniejsze oferty dla pierwszej pożyczki. Niestety w Lendon podobnie jak w NetCredit jeśli w ogóle da się uzyskać maksymalną kwotę 2000 zł pierwszej pożyczki, to raczej w praktyce jest o to bardzo trudno. Vivus wygrywa tu swoją wysoką akceptowalnością wniosków. Z Kolei Wonga w ramach dostosowania do rosnącej konkurencji praktykuje stabilną politykę bez reakcji. Jedyną zmianą jaka się tam pojawiła w kwestii ich pierwszej pożyczki za 10 zł było podniesienie kwoty z 750 zł na 1500 zł. Bo 750 zł już na nikim nie robiło wrażenia. Wonga zyskuje na długim okresie spłaty wynoszącym 60 dni. Traci z kolei na bardzo restrykcyjnym podejściu do akceptacji wniosków – wiele wniosków jest odrzucanych.

Pierwsza pożyczka w Lendon jak widać również spełnia bardziej rolę chwytu reklamowego niż realnej oferty, ale jak widać działa, bo firma zdobywa szybko coraz większą popularność mimo, że nie inwestuje środków reklamę telewizyjną tak jak to robią najwięksi konkurenci.

Firmy te wyrastają jak grzyby po deszczu zarabiając na ludziach, którzy mają problemy ze spłatą, albo decydują się na pożyczki obciążone wysokim kosztami zw. na trudną sytuację lub co gorsza głupotę. Aczkolwiek w wyniku olbrzymiej walki konkurencyjnej stworzyły ciekawą możliwość pożyczania drobnych sum na krótki okres całkowicie za darmo (przy założeniu oczywiście terminowej spłaty), za każdym razem winnej firmie. Korzystając z tego typu ofert należy jednak bardzo uważać, bowiem tak jak Lendon i Extraportfel, wiele innych firm działa jako jedna spółka z różnymi markami, a nie można dwa razy skorzystać z pierwszej pożyczki za darmo w tej samej firmie bez względu na to pod jaką marką i na jakiej stronie internetowej w danym momencie złożymy wniosek.

screen ze strony

Źródła
[1] lendon.pl – strona firmowa Lendon
[2] http://antyhaczyk.blogspot.com/2016/06/lendon-pl-opinie-o-pozyczce.html – Recenzja pożyczki Lendon oraz opinie internautów na blogu finansowym.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*