Czy można prowadzić biuro rachunkowe bez licencji?

Uruchomieniem własnego biura rachunkowego jest w dzisiejszych czasach zainteresowanych coraz więcej osób. Biorąc pod uwagę rosnące zapotrzebowanie na usługi z zakresu księgowości, taki pomysł na biznes wydaje się strzałem w dziesiątkę. Wbrew pozorom, nie jest to wcale takie proste jak mogłoby się wydawać. Bardzo często pojawia się przy tej okazji pytanie o to czy do prowadzenia takiej działalności niezbędna jest licencja przyznawana przez Ministerstwo Finansów.

Generalnie rzecz biorąc, do uruchomienia takowego biura licencja jest nieodzowna. Jeżeli przedsiębiorca będący jego właścicielem jej nie ma, obowiązkowo musi zatrudnić osobę (bądź osoby) posiadającą wymagane uprawnienia. Tylko i wyłącznie tacy pracownicy mogą zajmować się prowadzeniem ksiąg rachunkowych, sporządzaniem sprawozdań finansowych oraz innymi czynnościami wchodzącymi w zakres obowiązków biur księgowych. Jeśli te warunki nie są spełnione, trzeba liczyć się z poniesieniem bardzo poważnych konsekwencji. Na przedsiębiorcę może zostać nałożona nie tylko kara grzywny – grozi mu również pozbawienie wolności.

Tutaj znajdziesz dobry przykład biura rachunkowego działającego na licencji – Biurorachunkowe.szczecin.pl

Tak więc gdy ktoś postanawia skorzystać z usług biura rachunkowego, musi koniecznie dowiedzieć się czy powyższe wymogi są spełnione. Powinien zażądać okazania dokumentów potwierdzających posiadanie uprawnień do prowadzenia biura rachunkowego. Oprócz tego są jeszcze inne kwestie, na które klient musi zwrócić uwagę – jak chociażby to czy biuro jest ubezpieczone oraz dla jak szerokiego grona podatników świadczy ono swe usługi.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

One Comment on “Czy można prowadzić biuro rachunkowe bez licencji?”

  1. Dokładnie tak jest jak wyżej napisano. Właściciel biura nie musi mieć stosownych pozwoleń i papierów. To coraz częściej spotykana sytuacja. Trzeba zatrudnić wtedy osobę z uprawnieniami do prowadzenia konkretnych prac.
    Czy biuro rachunkowe to dobry biznes ? Jak się ma stałych klientów to może być to dochodowa działalność.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*